Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Aralık 21, 2023

Vatandaşlık Kanunu Uygulamasındaki Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 5554) (“Yönetmelik”);13.05.2022 tarihli ve 31834 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. İlgili Yönetmelik değişikliğine göre;

  1. Taşınmaz edinimi yoluyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş başvuruları için belirlenen 250 bin Dolar tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin Dolar tutarına yükseltilmiştir.
  2. Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in 20. Maddesinin ikinci fıkrasına (e) bendinden sonra gelmek üzere eklenen (f) bendi ile, en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı başvurusu yapma imkanı getirilmiştir. 

(1) numaralı karar yayımından 1(bir) ay sonra (13.06.2022) girecek olup (2) numaralı karar Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte (13.05.2022) yürürlüğe girmiştir.

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te yapılan önceki değişikliklere ilişkin makalemize buradaki linkten ulaşabilirsiniz: https://kilinclaw.com.tr/yabancilarin-turkiyede-gayrimenkul-edinmesi-hakkinda-degisiklik/ 

Yazarlar

Kılınç Hukuk ve Danışmanlık

Kılınç Hukuk ve Danışmanlık