Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Ekibimiz

Levent Lezgin Kılınç

Kurucu Ortak
+90 (212) 217 12 55 levent.kilinc@kilinclaw.com.tr

Eğitim

Istanbul Kültür Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, LLB

Baro Kaydı

İstanbul

Dil

Türkçe, İngilizce, Azerice

Levent Lezgin Kılınç, Kılınç Hukuk ve Danışmanlık’ın Kurucu, Yönetici ve Ortağıdır. Gerek yabancı gerekse yerel yatırımcılara hukuki tavsiyelerde bulunan ve işlemlerinde onlara danışmanlık veren Levent, aynı zamanda hem uluslararası alanda hem de Türkiye’de uyuşmazlıkların hukuki yollardan çözümü için tavsiyelerde bulunur.

Başlıca çalışma alanları Kurumsal Yönetim, Birleşme & Devralma, Soruşturmalar ve Uyuşmazlık Çözümü olan Kılınç, aynı zamanda finansal hizmetler, perakendecilik, ulaşım, enerji, lojistik ve imalat gibi çok çeşitli sektörlerde de müvekkillere sınır ötesi satın almalar, ortak girişimler, özel sermaye yatırımları, stratejik yatırımlar, soruşturmalar ve hukuki süreçleri içeren konularda kapsamlı bir şekilde hukuki danışmanlık vermektedir.

Levent, Kılınç Hukuk ve Danışmanlık’ı kurmadan önce, 2014 yılına kadar SOCAR’da çalışmıştır. Star Rafineri, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı, Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ve Termik Santral Projeleri gibi günümüzde Türkiye’nin enerji alanında büyük öneme sahip projelerinin yasal süreçlerine katkıda bulunmuştur. Daha öncesinde, yabancı hukuk müşaviri olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde uluslararası bir hukuk bürosunda çalışmış olan Kılınç, Arizona’da çalıştığı dönemde enerji projeleri ile ilgili konularda, saygın enerji şirketlerine danışmanlık hizmeti vermiştir. Daha sonra uluslararası bankacılık işlemlerinden sorumlu hukuk danışmanı olarak Türkiye’nin önde gelen Katılım Bankalarından birinde çalışmıştır.

Deneyim

 • Türkiye’nin en büyük yatırımcı şirketlerinden biri olan SOCAR’a hukuki uyuşmazlıklar, yasal düzenlemeler ve rekabet hukuku alanlarının yanı sıra SOCAR Fiber’e şirketler hukuku ve yasal düzenlemeler ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • SOCAR Türkiye Özel Endüstri Bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı uluslararası projelerde, sektörün önde gelen diğer enerji şirketleri ile kurulması planlanan ortaklıklarda SOCAR’ı temsil etmektedir.
 • Türkiye’nin dördüncü büyük gaz üreticisi olan EWE Turkey Holding’in ve iştiraklerinin SOCAR tarafından devralınması kapsamında hukuki danışmanlık hizmeti sunmuştur.
 • Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Projesi’ne danışmanlık yapmıştır. Proje kapsamında boru hatlarının kurulması ve Projenin yürütülmesi kapsamında ürün ve hizmet alımı, eğitim hizmetleri, finansal kiralama ve proje finansmanı anlaşmaları ve protokolleri çerçevesinde destek sunmuştur.
 • SOCAR’ın Türkiye tarihinin gayrimenkul ve enerji sektöründeki en büyük tek merkezli yatırımı olan STAR Rafineri Projesi kapsamında danışmanlık hizmeti sunmuştur.
 • Türkiye genelinde yürütülen petrol ve doğal gaz ile ilgili projelerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında çeşitli Türk şirketleri ile olan iş birliklerinde SOCAR’a hukuki danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.
 • Pasha Yatırım Bankası’nı, Türkiye ve Azerbaycan’daki tüm yatırım, ortak girişim ve finansman konularında temsil etmektedir.
 • Bir Pasha Yatırım Bankası iştiraki olan PD Turizm’i ve Türkiye’de işletilen bir otel için gerekli proje finansmanının sağlanması ve turizm işletme belgesine ilişkin idari gerekliliklerinin yerine getirilmesi kapsamında temsil etmektedir.
 • Doha merkezli, uluslararası alanda saygın bir otel grubu olan RETAJ Hotels’e hukuki uyuşmazlıklar, yasal düzenlemeler ve rekabet hukuku alanlarında danışmanlık yapmaktadır.
 • Almanya merkezli bir Bilişim Teknolojileri Şirketi olan Qimia’ya, yatırımlarında ve Türkiye’deki faaliyetlerin başlatılmasında, Türk iştirakinin kurulmasında, istihdam, bankacılık ve ticari sözleşmeler dahil olmak üzere gerekli her türlü sözleşmenin revize edilmesinde hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Farklı ülkelerden gelen yatırımcıları davaları, kurumsal, düzenleyici ve yatırımlarla ilgili kazanımları ve firmaların kurumsal yapılarının Türk mevzuatına uygun hale getirilmesi konusunda temsil etmektedir.
 • Bor Şeker Fabrikası’nın ihaleye özelleştirilmesi, Şirket’in kurulması, ticari faaliyetlerinin başlatılması ve projenin hayata geçirilmesi ile sonuçlanması konusunda Bor Şeker Anonim Şirketi’nin vekili olarak hareket etmiştir.
 • Sakarya ve İstanbul’daki kamu ihaleleri ve alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere gayrimenkul projeleri ile ilgili yabancı bir gayrimenkul şirketi olan YU Group’a hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Su, hijyen ve enerji teknolojileri ve hizmetleri konusunda dünya lideri bir Amerikalı şirket olan ECOLAB-NALCO’nun ortak girişimlerine, hukuki uyuşmazlıkların çözümü, şirketler hukuku ve yasal düzenlemelerle ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Suudi Arabistan merkezli olan gayrimenkul projeleri odaklı yatırım şirketi SEDCO Holding’e ve yerel ortaklarına, Türkiye’deki girişimler ve potansiyel yatırımlar bakımından danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Avusturya merkezli uluslararası alanda faaliyet gösteren ve inşaat sektörünün hemen hemen her alanında kullanılmak üzere ürün üreten ve tedarik eden DOKA Group’u, Türkiye’deki projeleri ve davalarında temsil etmektedir.
 • Türkiye’nin önde gelen havacılık işletmecilerinden birine devralmalar, finansal hizmetler, yasal düzenlemeler ve hukuki uyuşmazlıkların çözümü ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Türkiye’ye yapılan yatırımın arttırılması amacıyla Türkiye’nin Yap-İşlet-Devret mevzuatına ilişkin konferanslara katılmış, Kore’deki potansiyel yatırımcılara mevcut mevzuat ve iş geliştirme projeleri hakkında sunumlar yapmıştır.

Publications

Türk Hukukunda Taşınmaz Rehni: Doğuşu, Tescili ve Sona Ermesi
Temmuz 29, 2023

Türk Hukukunda Taşınmaz Rehni: Doğuşu, Tescili ve Sona Ermesi

Gayrimenkul Hukuku
Okunma Süresi: 4 dakika Giriş Taşınmaz rehninin Türk hukukundaki yeri ve önemi, ekonomik ilişkilerin vazgeçilmez bir unsuru olarak dikkat çekmektedir. Taşınmaz rehni, alacaklıların alacaklarını...
DEVAMI
İstanbul Finans Merkezi Kanunu İle İstanbul Finans Merkezi Yönetmeliği Hakkında Bilgilendirme 
Temmuz 12, 2023

İstanbul Finans Merkezi Kanunu İle İstanbul Finans Merkezi Yönetmeliği Hakkında Bilgilendirme 

Sermaye Piyasaları Hukuku
Okunma Süresi: 10 dakika 1. GİRİŞ İstanbul Finans Merkezi Kanunu (“Kanun”) ile Türkiye Cumhuriyeti’nin finansal rekabet gücünü uluslararası alanda artırmak, finansal piyasalarla ürün ve...
DEVAMI
Yabancıların Türkiye’de Gayrimenkul Edinme Usulünde Yapılan 24 Ocak 2022 Tarihli Değişikliğin Uygulaması
Şubat 18, 2022

Yabancıların Türkiye’de Gayrimenkul Edinme Usulünde Yapılan 24 Ocak 2022 Tarihli Değişikliğin Uygulaması

Göçmenlik Hukuku
Okunma Süresi: 4 dakika I. GİRİŞ Bu makale, yabancıların Türkiye Cumhuriyeti’nde gayrimenkul edinmelerine ilişkin süreç ve koşullarda 6 Ocak 2022 tarih ve 31711 sayılı...
DEVAMI
Yabancıların Türkiye’de Gayrimenkul Edinme Rehberi ve Hukuki Danışmanlık Hizmetlerimiz
Eylül 3, 2021

Yabancıların Türkiye’de Gayrimenkul Edinme Rehberi ve Hukuki Danışmanlık Hizmetlerimiz

Göçmenlik Hukuku
Okunma Süresi: 3 dakika GİRİŞ Bu rehber, yabancıların Türkiye Cumhuriyeti’nde gayrimenkul edinmelerine ilişkin süreç ve koşulları açıklamaktadır. Bu rehberin temel amacı, yabancıların Türkiye Cumhuriyeti’nde...
DEVAMI
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar Hakkında
Mayıs 20, 2019

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar Hakkında

Enerji Hukuku
Okunma Süresi: 3 dakika GİRİŞ İşbu Bilgi Notu, 10.05.2019 Tarihli ve 30770 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Karar’a ilişkin olarak tanzim edilmiştir....
DEVAMI
@