Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Kılınç Bülten

Telefon
+90 (212) 217 12 55
Kılınç Bülten

Mayıs 2020

#8
Mayıs 2020

PAZARA GİRİŞTE DİJİTAL FAALİYETLERİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KARAR YAYIMLANDI

Okunma Süresi: < 1 dakika

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı:2573) 27 Mayıs 2020 Tarihli ve 31137 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması kapsamında düzenlemeler yapıldı. Sağlanan destekler arasında; E-ticaret sitelerine bireysel üyelik desteği, Sanal ticaret heyeti desteği, Sanal fuarlara katılımların desteklenmesi, Sanal fuar organizasyonu desteği düzenlenmiş olup, Bakanlık’ın izleme ve değerlendirme yetkileri ile haksız veya yersiz olarak alındığı tespit edilen destek ödemeleri ile ilgili müeyyideler düzenlendi.

 

Bu kapsamda;

  • Şirketlerin e-ticaret sitelerine üyelik giderleri, 2020 yılı için %80, takip eden yıllarda %60 oranında;
  • Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyasını temsil eden çatı örgütlerinin (iş birliği kuruluşları) yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri %50 oranında;

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenecektir.

 

* İşbu Regülasyon ve Mevzuat Bülteni, okuyucuya bilgi vermesi ve faydalı olması amacı ile tavsiye maksadında hazırlanmış olup söz konusu değişikliklere ilişkin herhangi bir kesinlik içermemektedir. Aylık Regülasyon ve Mevzuat Bülteni içeriğinde yer alan konular ile ilgili olarak daha detaylı bilgi talebiniz olması halinde, tarafımız ile regulation@kilinclaw.com.tr mail adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.
@