Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Kılınç Bülten

Telefon
+90 (212) 217 12 55
Kılınç Bülten

Haziran 2020

#9
Haziran 2020

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Okunma Süresi: < 1 dakika

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 05 Haziran 2020 tarihli ve 31146 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile;

 

  • Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları kapsamında, dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanılabileceği düzenlenmiştir. Eskiden bu süre 1 yıl ile sınırlandırılmış idi. 2 yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunluluğu belirtilmiştir. Bu değişiklik müracaatlarının Trafik tescil kuruluşları yerine nüfus müdürlüğüne yapılması gerektiği düzenlenmiştir. Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce belirlenecektir.
  • Yabancılar ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye’de giriş yaptıktan en fazla 6 ay süreyle araç kullanabileceklerdir. Yine, bu sürenin sonunda Türkiye araç kullanabilmeleri için dış ülkelerden aldıkları sürücü belgelerini Türkiye sürücü belgeleriyle değiştirmek ile zorunludur.
  • İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin Türkiye sürücü belgeleriyle değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslarda da değişikliğe gidilmiştir. Buna göre, değiştirmek için müracaat trafik tescil kuruluşu yerine herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılacaktır. Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce belirlenecektir.
* İşbu Regülasyon ve Mevzuat Bülteni, okuyucuya bilgi vermesi ve faydalı olması amacı ile tavsiye maksadında hazırlanmış olup söz konusu değişikliklere ilişkin herhangi bir kesinlik içermemektedir. Aylık Regülasyon ve Mevzuat Bülteni içeriğinde yer alan konular ile ilgili olarak daha detaylı bilgi talebiniz olması halinde, tarafımız ile regulation@kilinclaw.com.tr mail adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.
@