Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Kılınç Bülten

Telefon
+90 (212) 217 12 55
Kılınç Bülten

Ekim 2019

#1
Ekim 2019

DAĞITICI VE BAYİ MARJLARININ PAYLAŞIMINA İLİŞKİN KURUL KARARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Okunma Süresi: < 1 dakika

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (“EPDK”)’nun 26 Eylül 2019 tarihli ve 8851 sayılı Kararı ile petrol piyasasında oluşan toplam marjın paylaşımına yönelik olarak; toplam marjın tespitine, marj paylaşımında asgari oranlarının belirlenmesine ve şeffaflığın sağlanmasına yönelik olarak lisans sahiplerinin birbirlerine karşı yükümlüklerine ilişkin düzenlemeler tesis edilmiştir. İşbu Karar 1 Ekim 2019 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Dağıtım şirketleri tarafından işletilen bayiler, Karar kapsamı dışında tutulmuştur.

 

Karar uyarınca özetle; toplam marj ve asgari marj paylaşım oranları; bayilik lisansı sahiplerine yansıtılmayacak maliyetler, bayilik lisansı sahiplerinin yükümlü olduğu maliyetler belirlenmiş olup; her hal ve durumda sözleşmelerde açık şekilde ismi zikredilmeyen, kapsamı ve mahiyeti tereddüte mahal bırakmayacak şekilde tanımlanmayan hiçbir maliyet, bedel veya ücretin bayilere yansıtılamayacağı düzenlenmiştir.

* İşbu Regülasyon ve Mevzuat Bülteni, okuyucuya bilgi vermesi ve faydalı olması amacı ile tavsiye maksadında hazırlanmış olup söz konusu değişikliklere ilişkin herhangi bir kesinlik içermemektedir. Aylık Regülasyon ve Mevzuat Bülteni içeriğinde yer alan konular ile ilgili olarak daha detaylı bilgi talebiniz olması halinde, tarafımız ile regulation@kilinclaw.com.tr mail adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.
@